Terminal Bilgileri

Terminal Tanımı

LİMAN TANITIM
Ceyport Taşucu Limanı’nın deniz koordinatları,
Uzun Mendirek : 36° 18' 34'' N / 33° 53' 24'' E
Kısa Mendirek : 36° 18' 40'' N / 33° 53' 32'' E
İç Liman : 36° 18' 30'' N / 33° 53' 30'' E
enlem ve boylamları arasında yer almaktadır.

Bekleyecek gemilerin Demir Yeri ise
36° 18' 00'' N / 33° 52' 30'' E
36° 17' 00'' N / 33° 53' 30'' E
enlem ve boylamları arasındadır.

Ceyport Taşucu Limanı’nın kara hinterlandı öncelikle Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri olmak üzere, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini de kapsayan geniş bir alandaki işletmelerimizin ithalat ve ihracatına hizmet verecek Türkiye’nin güney kapısıdır.

Akdeniz’in doğusu olarak bilinen Levant Bölgesi başta olmak üzere tüm Akdeniz Limanları ve aynı şekilde tüm dünya limanları Ceyport Taşucu Limanı’nın denizyolu bağlantısı yapılabilecek forelandi durumundadır.

Mersin Kenti’nin Erdemli ilçesi Çeşmeli Mahallesi girişinde başlayan otoyol Tarsus ilçesinin Yenice Mahallesi kavşağında, Niğde-Pozantı-Gülek-Çamalan istikametinden gelen ve Tarsus- Yenice-Adana-Gaziantep istikametinde devam eden TEM otoyoluna bağlanmıştır.

Erdemli Çeşmeli girişinden başlayarak Silifke-Taşucu Mahallesine kadar devam edecek otoyol projesinin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Çeşmeli’den başlayan ve Adana istikametinde devam eden otoyola il sınırları içerisinde Çeşmeli, Kuyuluk, Yenişehir, Toroslar, Mersin Serbest Bölgesi, Huzurkent, Tarsus Batı Girişi, Tarsus Çamtepe, Tarsus Yenice kavşaklarından bağlantı sağlanmaktadır. D-400 devlet karayolunun Adana-Mersin-Antalya güzergahında; Adana-Silifke Yeşilovacık arasında, Gülnar Büyükeceli-Aydıncık ilçe merkezi arasında, Bozyazı Gözsüzce-Anamur ilçe merkezi arasındaki kesimlerinde bölünmüş yol bulunmakta olup, Adana-Mersin-Antalya D-400 devlet karayolunun ve Silifke-Konya güzergahının bölünmüş yol haline getirilme çalışmaları devam etmektedir. Yine Silifke-Gülnar arası ilçe yolunun Gülnar'dan başlayarak Silifke ilçe sınırına kadarki bölümü bölünmüş yol olup, bu güzergahın tamamının bölünmüş yol olması için çalışmalar devam etmektedir.

Ceyport Taşucu Limanı’ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Lübnan’a düzenli feribot seferleri yapılmaktadır.

Hava yolu ulaşımı Taşucu’na ortalama olarak 150 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Uluslararası Havaalanı’ndan sağlanmaktadır. İlin Tarsus İlçesi Kargılı mevkiinde inşa edilen Çukurova Havaalanı inşaatının 2022 yılında tamamlanması ve uluslararası yolcu ve kargo uçuşlarının bu havalimanından gerçekleştirilmeye başlanması beklenmektedir. Uluslararası Çukurova Havaalanının karayolu, demiryolu ve denizyolu bağlantıları olacaktır.